,

تاریخچه کمپانی پژو

تاریخچه کمپانی پژو - کاربا پژو

بااینکه پژو در ابتدا در ساخت اتومبیل فعالیت نمی‌کرده، ولی در حال حاضر به یکی از کمپانیهای به نام در صنعت خودروسازی تبدیل‌شده است. در ابتدا این کمپانی در کار تولید آسیاب‌های قهوه بوده و داستان از جایی جالب می‌شود که کمپانی شروع به ساخت خودرو می‌کند.

پژو در دوره ۱۷۰۰ یک کسب‌وکار خانوادگی بوده و قبل از اینکه دوچرخه تولید کنند برای ۱۲ سال به تولید آسیاب قهوه و فلفل مشغول بوده است. البته دراین‌بین محصولاتی چون میله‌های فولادی، قفسه برای پف کردن دامن‌ها، چهارچوب چتر و بعدها چرخ مفتولی تولید می‌کردند. هیچ‌وقت در تاریخچه تولید این کمپانی نمی‌توان حدس زد که این کمپانی در چند سال بعد برخی از برترین اتومبیل‌های شناخته‌شده در جهان را تولید کنند!

پژو 201 - کاربا پژو

اولین عضو خانواده پژو که با ملاقات کردن گوتلیب دایملر علاقه‌مند به ساخت خودرو شد، آرماند پژو بود. این موضوع باعث متولد شدن اولین خودروی این کمپانی در ۱۸۸۹ شد که خودرویی دارای سه‌چرخ با سیستم محرکه بخار بود. تقریباً یک سال بعد اشتیاقشان به خودروهای بخار کم شده و خودروهای سه‌چرخ آن‌ها به کمک موتورهای احتراقی تحت لیسانس دایملر به خودروهای چهارچرخ تغییر یافت، این تغییر باعث شد که کمپانی به یکی از معدود شرکت‌ها در جهان تبدیل شود که چنین خودروهایی تولید می‌کند. به لطف نوآوری‌های مهمی مانند سیستم تعلیق چند میله‌ای، جعبه‌دنده دستی و اولین تایر لاستیکی، فروش آن‌ها به‌آرامی رو به رشد بود. اولین خودروی آن‌ها در سال ۱۸۹۴ وارد مسابقات شد که ۱۲ Type نام داشت. وقتی جنگ در اروپا شروع شد، آن‌ها نیز رو به تولید سلاح‌های جنگی و وسایل نقلیه نظامی آوردند. ولی اتفاق خوب زنده ماندن در جنگ این است که نیاز مردم  به خودرو بیشتر و لوکس بودن کمتر می‌شود، این به معنی فروش بیشتر برای کمپانی بود. در ۱۹۲۹، مدل ۲۰۱ معرفی شد، این روش اسم‌گذاری مدل‌های اتومبیل بود که توسط خودروسازان فرانسوی ثبت شد.

پژو 201 - کاربا پژو

در جریان جنگ جهانی دوم، سرنوشت پژو به بدترین حالت تغییر یافت و مانند دیگر کمپانی‌ها مجبور به ساخت اتومبیل و سلاح‌های جنگی برای ارتش آلمان شد. در پایان جنگ، کارخانه به‌شدت بمباران‌شده بود که خسارات شدیدی به آن وارد کرده بود. آن‌ها در تعمیرات به سر می‌بردند که در سال ۱۹۴۸ با مدل ۲۰۳ تولید خودرو را دوباره از سر گرفتند. این تنها آغازی برای سری جدیدی از خودروهایشان بود که توسط پینینفارینا، طراح ایتالیای طراحی و به‌صف شدنشان در خط تولید بود. موفقیت این خودروها وابسته به شروع فروششان در آمریکا بود. در آن زمان، پژو شروع به همکاری با سازندگانی همچون رنو (در سال۱۹۶۶) و ولوو (در سال ۱۹۷۲) کرده بود.

پژو 203 - کاربا پژو

پژو برای به دست آوردن سهم بزرگی از بازار، ۳۰ درصد از سهام سیتروئن را در سال ۱۹۷۴ خریداری کرد. بعد از دو سال که کنترل کامل را به دست آوردند زمان آن رسیده بود که اسم کمپانی را تغییر دهند و نام آن را PSA (Peugoet Societe Anonyme) گذاشتن که در حال حاضر بر روی آن قرار دارد. این همکاری به آن معنی بود که این دو شرکت می‌توانند از دستاوردهای فنی یکدیگر استفاده کنند، ولی مستقل سبک طراحی خودشان را حفظ کنند.

پژو 201 - کاربا پژو

گروه PSA شاهد رشدشان در اروپا بودند و در سال ۱۹۷۸ جاپای کرایسلر می‌گذاشتند، سرمایه‌گذاری که خبر از قدیمی و فرسوده بودن خیلی از دستاوردهای کرایسلر می‌داد. بعدها برخی مدل‌های آن‌ها تحت نام تجاری تالبوت به فروش رفت. زمانی که فروش آن‌ها رو به افول بود، کمپانی تصمیم گرفت تولید همه مدل‌هایش را به‌جز آریزونا (که در سال ۱۹۸۶ به ۳۰۹ تغییر نام داد) از کار بیندازد.

در دوره ۹۰، پژو با برخی اصلاحات در روند محاسبات غلط جهت کلی شرکت، توانست کمی از شهرت قدیمی خود را باز پس گیرد. در حال حاضر شرکت با قرار دادن مدل‌های جدید در خط تولیداتش، بازار لوکس‌تری را هدف گرفته که کاهش هزینه چیزی از کیفیت ظاهری و حس ماشین را قربانی نکند. همچنین برخی پیروزی‌ها در مسابقات جهانی رالی و فرمول ۱ به فروش پژو کمک بسزایی کرد.

تاریخچه کمپانی پژو - کاربا پژو

امروزه پژو به‌جز سری‌های کلاسیک ۲۰۰، ۳۰۰، ۴۰۰، ۵۰۰ و ۶۰۰ با تولید و توسعه برخی مدل‌های جدید، بازار بزرگ‌تری را هدف گرفته، ازجمله سری‌های ۱۰۰ که خودروهای فوق‌العاده جمع‌وجور و مقرون‌به‌صرفه‌ هستند و سریهای ۲۰۰۰،۳۰۰۰،۴۰۰۰ و ۵۰۰۰ که مدل‌های شاسی‌بلند این کمپانی به‌حساب میآیند. این خودروساز فرانسوی همچنین در کارنامهی کاری خود خودروهای هیبریدی همچون ۳۰۷ هیبرید نیز دارد. با سالها سابقه در ساخت خودرو، این کمپانی یکی از محبوب‌ترین نمانام‌های اروپایی تابه‌حال میباشد و با نگاه به مدل‌های جدیدی که کمپانی در حال ساخت آن‌ها است، می‌شود گفت که پس از مدتی افول، در حال حاضر باقدرتی دوچندان روند تولیدات این کمپانی روبه‌جلو و پیشرفت میباشد

تاریخچه کمپانی پژو - کاربا پژو

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *