,

هشدار جدی برای تولیدکنندگان خودروهای دوگانه سوز داخلی

هشدار جدی برای خودروهای دوگانه سوز - کاربا دوگانه سوز

بر اساس مصوبه اسفندماه سال ۹۰ هیات دولت و در برنامه‌ای برای کاهش آلودگی هوا شماره‌گذاری ۱۵ خودروی دوگانه سوز داخلی ممنوع شد!

به گزارش کاربا و به نقل از ایران جیب دکتر سعید متصدی گفته: بر اساس مصوبه اسفندماه سال ۹۰ هیات دولت با عنوان “برنامه کاهش آلودگی هوا در ۸ کلان‌شهر بزرگ کشور” شرکت‌های تولیدکننده خودروهای پایه گازسوز و دوگانه سوز مکلف بودند از ابتدای سال ۹۵ استاندارد آلایندگی یورو ۴ را در تولید محصولات خود رعایت کنند.

وی با اشاره به تذکر چندباره سازمان حفاظت محیط‌زیست به این شرکت‌ها افزود: بر اساس آزمون‌های به‌عمل‌آمده ۱۵ مدل از خودروهای پایه گازسوز و دوگانه‌سوز تولیدی در کشور از شرکت‌های ایران‌خودرو، بهمن موتور، پارس‌خودرو، سایپا و زامیاد نتوانستند این استاندارد را رعایت کنند و بر این اساس سازمان حفاظت محیط ‌زیست دستور توقف شماره‌گذاری این خودروها را به پلیس راهور ناجا صادر کرد.

اما کدام خودروها شامل این ممنوعیت شده‌اند؟

از ایران‌خودرو:

سمند CNG (با موتور XU7)، سمند سورن CNG (با موتور XU7)، پژو ۲۰۶ اس دی CNG (با موتور XU5)، پژو ۴۰۵ CNG (با موتور XU7)، پژو پارس CNG (با موتور XU7)، تندر ۹۰ CNG و وانت پیکان CNG (با موتور OHV)

از بهمن موتور:

وانت مزدا تک کابین CNG و وانت مزدا دو کابین CNG

از پارس‌خودرو :

نیسان پیکاپ دو کابین CNG و تندر ۹۰ CNG

از سایپا :

سایپا ۱۳۲ CNG و سایپا ۱۳۱ CNG

از زامیاد :

وانت نیسان (CNG Z24)

و درنهایت این مقام ضمن تأکید بر جدی بودن این موضوع افزود: سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌طورجدی استانداردهای مصوب را پیگیری می‌کند و خودروسازان مکلف‌اند طوری برنامه‌ریزی کنند که در مهلت تعیین‌شده محصولات تولیدی خود را به استانداردهای مصوب برسانند. سازمان حفاظت محیط زیست به‌طورجدی استانداردهای مصوب را پیگیری می‌کند و خودروسازان مکلف‌اند طوری برنامه‌ریزی کنند که در مهلت تعیین‌شده محصولات تولیدی خود را به استانداردهای مصوب برسانند.

 

6 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *