,

اگر ترمز دستی فعال باشد و رانندگی کنید چه خواهد شد؟

ترمز دستی - کاربا

تا حالا برایتان اتفاق افتاده که قبل از آزاد کردن ترمز دستی شروع به رانندگی کنید؟ قطعا خجالت آور است اما از آبرو و غرور مهم‌تر هم مسائلی هست؛ بی فکری  در این مورد می تواند به وسیله ی نقلیه شما آسیب وارد کند.

ترمز دستی کمک می‌کند ماشین در محلی که آن را رها می‌کنید ثابت بماند. حتی اگر ماشینی که آن‌را می‌رانید دارای گیربکس اتوماتیک باشد، سیستم در هنگام نیاز، عملیات ترمز را انجام می‌دهد. ترمز دستی علاوه بر  ثابت نگه‌داشتن ماشین در یک محل، باعث کمتر صدمه دیدن گیربکس می شود خصوصا زمانی که روی یک شیب تند پارک کرده باشید که این شرایط فشار زیادی به اجزای داخلی وارد می کند.

در صورتی که ماشین شما دارای گیر بکس دستی باشد باید قبل از ترک ماشین حتما ترمز دستی را بکشید. حتی قرار دادن ماشین در دنده هم نمی‌تواند کارساز باشد. اگر شیفتر (shifter ) کاملا متصل نباشد ممکن است از دنده بیرون بزند و باعث حرکت ماشین  شود که نتایج خوبی در پی نخواهد داشت. ترمز دستی های جدید با اهرم، پدال و یا حتی سوییچ الکترونیکی قابل اجرا هستند. اما اگر ترمز دستی فعال باشد و رانندگی کنید چه اتفاقی می افتد؟ پاسخ این است: به شرایط بستگی دارد!

ترمز دستی - کاربا

در ماشین‌های دیفرانسیل جلو، چرخ های عقب هیچ حرکتی نمی‌کنند و در این زمان جز کشیده شدن تایر ها به سطح جاده هیچ اتفاق دیگری‌نمی افتد. خوشبختانه اگر این اتفاق بیافتد مشخص است که یک جای کار مشکل دارد؛ صدای زوزه مانند و لرزش شدید سیستم تعلیق را حرکت می دهد. اما اگر ماشین دیفرانسیل عقب باشد موتور ممکن است نیروی اضافی به ترمز وارد کند و صدماتی به وجود آورد.

به یاد داشته باشید که قبل از حرکت ، ترمز دستی را کاملا آزاد کنید؛ اصطکاک ایجاد شده توسط کفشک ها مقداری گرما ایجاد می کند. اگر با همین شرایط رانندگی ادامه پیدا کند ممکن است تمام اجزای داخلی را دخیل کند و باعث آسیب به بلبرینگ چرخ شده یا به بقیه قسمت ها به شدت صدمه بزند.

ترمز دستی - کاربا

مسئله اصلی در این مورد است که به هنگام درگیر بودن ترمز دستی چه مسافتی و چه سرعتی می‌پیمایید. رانندگی کوتاه مدت قطعا صدمه ی چشم گیری به ماشین وارد نمی کند ولی اگر ۲۴۰ کیلومتر را با سرعت ۱۲۰کیلومتر بر ساعت با ترمز دستی فعال بپیمایید مطمئن باشید که چسب‌های عقب و تعدادی از اجزای داخلی ماشین آتش خواهد گرفت .

خوشبختانه امروزه هیچ کدام از این مشکلات برای ماشین های جدید رخ نمی دهد چرا که چراغ هشدار دهنده ای تعبیه شده تا به راننده برای کشیدن ترمز دستی هشدار دهد. ولی این دلیل نمی شود که احتیاط نکنید!

12 پاسخ
 1. رهگذر
  رهگذر says:

  من امروز مسافت حدودا ۵۰۰ مترو با پراید و ترمز بالا رفتم .و البته بدون اجازه شوهرم.دنده هم ین و دو بود ومیخوام بدونم بلایی سز ماشین اومده یا نه

  پاسخ دادن
  • pouyadpm
   pouyadpm says:

   بعید میدونم اتفاق خاصی افتاده باشه، ولی اگه صدای غیر عادی از ماشین شنیدید، بهتره که ماشینو به تعمیرکار نشون بدین

   پاسخ دادن
 2. ندا
  ندا says:

  سلام من امروز حدود ۲۰ دقیقه با ترمز دستی بالا حرکت کردم و حداکثر سرعتم ۶۰ کیلومتر بود.بعد از پیاده شدن بوی سوختگی از چرخ عقب می آمد.الان باید چیکار کرد؟

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *