,

تعیین تکلیف واردات خودرو تا ۳ روز آینده

تعیین تکلیف واردات خودرو تا ۳ روز آینده - کاربا واردات خودرو
مجتبی خسروتاج در جمع خبرنگاران بیان کرد: ثبت سفارش‌های قبلی واردات خودرو تا ۶ ماه دیگر یعنی تا پایان دی ماه اعتبار دارند. من با توجه به اطلاعاتی که دارم  تا سه روز آینده وضعیت ثبت سفارش واردات خودرو مشخص خواهد شد. و از طرفی نمی‌توانم جزئیات اینکه افزایش تعرفه در این تصمیم لحاظ شده یا خیر را مطرح کنم اما بایدبگویم هر چیزی که در فضای مجازی مطرح می‌شود فقط حدس و گمان است و بعد از ابلاغ دولت مجاز به اعلام آن هستیم. هدف اولیه طراحی این دستورالعمل  هدایت انگیزه‌ها به‌جای واردات بر فعالیت تولید خودرو در کشور است. این دستورالعمل جنبه‌های تشویقی دارد تا زمینه تولید و صادرات را داخل کشور فراهم کنیم. و در وهله ی دوم کنترل خروج ارز از کشور است چراکه واردات ارز زیادی از کشور خارج میکند. سه محور، کنترل ارز، کنترل تقاضا و حرکت به سمت تولید داخلی و صادرات دستورالعمل دولت است اما باید منتظر ماند تا دید که آیا تصویب میشود یا خیر.

خسروتاج در رابطه با دستورالعمل جدید سیاست سایر کشورها بیان کرد: برای مثال چین اصلاً اجازه واردات خودرو نمی‌دهد مگر اینکه به‌صورت تولید مشترک باشد. بسیاری از کشورها مجوز فروش را به‌شرط تولید صادر می‌کنند.

 وی در ادامه راجب این مسئله که در حال حاضر یکی از گلایه‌ها به سازمان توسعه تجارت عدم اعلام آمار درست واردات است و در صورت درست بودن آمار چرا خودرو در بازار کمیاب است، در اینجا دو گزینه مطرح است یا آمار اعلامی واردات خودرو اشتباه است یا احتکار توسط واردکنندگان صورت می‌گیرد، گفت: مرجع رسمی برای اعلام آمار واردات و صادرات کشور گمرکات کشور است بنابراین صادرکنندگان اصلاً به وزارت صنعت مراجعه نمی‌کنند بلکه برای دریافت آمار به گمرکات رفته و کالاهای خود را در آنجا اظهار می‌کنند. اگر ما هم بخواهیم میزان واردات و صادرات کالاها را بررسی کنیم به سایت گمرکات مراجعه و از آنها آمار مورد نیاز خود را دریافت می‌کنیم. تا جایی که من می‌دانم گمرک به گمرک و استان به استان میزان واردات خودرو روشن است.

مجتبی خسروتاج در رابطه با این که امروزه خودرو جزء کالاهای حساس به‌شمار می‌آید یا خیر، گفت: خودروی خارجی جزو کالای ضروری مردم نیست و اگر احتکاری در این بخش انجام شود سازمان حمایت با آنها برخورد لازم را انجام می‌دهد اما به‌اعتقاد من درد مردم کوچه‌وبازار امروز خودروی خارجی نیست. براساس آمار دریافتی از گمرکات نزدیک به ۵ هزار و ۳۰۰ دستگاه خودرو وارد کشور شده که بدون ثبت سفارش بوده‌اند و برای این ۵ هزار و ۳۰۰ دستگاه هم در دستورالعمل واردات خودرو مواردی را پیش‌بینی کرده‌ایم که منتظر تصویب آن توسط دولت هستیم. البته نزدیک به ۳ تا۴ هزار دستگاه خودرو هم در مناطق و بنادر کشور وجود دارند که برای ترانزیت وارد شده‌اند و از طریق ایران به کشورهای عراق و ترکمنستان ترانزیت می‌شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *