,

نکات ضروری برای رانندگی امن در جاده های زمستانی

نکات ضروری برای رانندگی امن در جاده های زمستانی - کاربا
زمستان برای مسافران جاده ها مخاطرات زیادی ایجاد می کند، از برف و یخ گرفته تا شرایط کمبود نور. این روزها هم مسافران جاده ای بیشتر خواهند شد چرا که با نزدیک شدن به شب یلدا خانواده ها برای کنار هم بودن در تلاش هستند. در مطلب زیر نکاتی در نظر گرفته شده است که برای مسافران زمستانی می تواند کاربردی باشد.
– حتما باد تایرها را چک کنید تا مطمئن باشید تایرها توان حرکت عادی روی سطوح خیس و برفی را دارد. حداقل عمق قانونی تعیین شده برای تایرها ۱.۶ میلی متر است اما تا ۳ میلی متر پیشنهاد می شود.
– رطوبت و بارندگی روی چراغ ها و شیشه ی جلو را کثیف می کنند، برای تمیز بودن این ۲ سطح کافی است یک کیت اضطراری داشته باشید: ضد یخ و کاردک. به علاوه بیل، چراغ قوه و پتوی اضافی نیز تا جای ممکن باید در این کیت اضطراری حضور داشته باشند.
– در هنگام بارندگی از قانون ۴ ثانیه پیروی کنید، این قانون یعنی حفظ فاصله ی ۴ ثانیه ای بین شما و ماشین جلویی؛ این ۴ ثانیه به شما فرصت می دهد تا از هرگونه تصادف احتمالی پیشگیری کنید.
– قانون ۴ ثانیه به علاوه کمک می کند که از خطر پاشیده شدن آب باران توسط ماشین های دیگر در امان باشید و دید بهتری از جاده داشته باشید.
– به یاد داشته باشید که در شرایط مه، چراغ های مه شکن یا نور پایین را روشن کنید؛ این چراغ ها انعکاس مه را کم کرده و دید واضحی از جاده به شما می دهد.
– اگر مه غلیظ شد کنار جاده پارک کنید و تا بهتر شدن اوضاع صبر کنید. این بهترین عملکرد به هنگام مه غلیط است؛ همچنین با روشن کردن چراغ های چشمک زن دیگران را از حضورتان کنار جاده مطلع کنید.
-مراقب ” برف سیاه” و آب شده باشید، چرا که همین برف می تواند موجب عدم کنترل راننده روی ماشین باشد.
– اگر ماشینتان شروع به لیز خوردن کرد، پایتان را از روی گاز بردارید، هر ۲ دستتان را روی فرمان بگذارید و ماشین را به سمتی که میخواهید هدایت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *