,

ثبت سفارش خودروها هفته آینده باز می شود

ثبت سفارش خودروها هفته آینده باز می شود - کاربا ثبت سفارش

ثبت سفارش خودروها هفته آینده باز می شود. دستورالعمل جدید واردات خودرو که ماه‌هاست در انتظار بررسی هیات دولت به سر می‌برد. مجتبی خسروتاج، رییس سازمان توسعه تجارت بیان کرده بو که این دستورالعمل پس از ارائه لایحه بودجه در اولویت بررسی قرار دارد. بعد از گذشت پنج ماه که دولت برای حمایت از تولید داخلی سایت ثبت سفارش را بسته بود و این عمل نه تنها باعث رونق تولید داخلی نشد، بلکه واردکنندگان در این زمان بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان ضررکرده‌اند و چهار لاین خارجی از همکاری و واردات خودرو دست کشیده‌اند.ضررهای وارد شده به وارد کنندگان برخی مالی و برخی اعتباری بوده است، به گونه‌ای که برخی از واردکنندگان خودرو نتوانستند در آخرین گردهمایی خودروسازان و وارد کننندگان حضور یابند و یا جدید‌ترین خودروهای خارجی را به کشور را وارد کنند.

به گفته دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو از روزهای ابتدایی بسته شدن سایت ثبت سفارش انجمن درخواست جلسات متعدد و بیان پیشنهاداتی به دولت را پیگیری کرد، اما حتی واردکنندگان در شورای سیاستگذاری خودرو نیز دخالت داده نشدند. دادفر با گلایه از اینکه در اشتغال و حمایت از تولید داخلی اشتباهاتی صورت گرفته است؛ می‌افزاید: در ماه‌های اخیر به اسم اشتغال بسیاری از فعالیت‌ها متوقف شده است. گویی اشتغال تنها در صنعت خودرو است. در ابتدای امسال مقام معظم رهبری با اشاره به ایجاد اشتغال اعلام کردند که نباید کاهش واردات و بسته شدن ثبت سفارش با برداشت اشتباه همراه شود. اما با بسته شدن سایت ثبتارش، در زمینه خودرو این اتفاق و اشتباه رخ داد. به گفته او، گلایه من این است که کل صنعت دولتی است و تشخیص این امر بسیار راحت است. زیرا هنگامی‌که وزیر صنعت معدن و تجارت در یک روز تعطیل مدیر عامل یکی از دو شرکت خودروسازی داخلی را تغییر می‌دهد، نشان دهنده این است که مالک آن بنگاه اقتصادی است. دادفر تاکید می‌کند: در حال حاضر منافع واردات با منافع تولید کنندگان گره خورده است، این درحالی است که دولت در این میان اعلام کرده است که از واردات خودرو برای حمایت از تولیدات داخلی شده است.

به تعبیری دیگر دولت در حمایت از تولید یا‌‌ همان خودروساز داخلی که تنها ایران خودرو و سایپا هستند و سیاست‌گذار آن‌ها وزارت صنعت معدن و تجارت هستند. با این حال می‌توان به این مفهوم رسید که دولت واردات و ثبت سفارش را در حمایت از خودش بسته است.  به گفته او، حالا اگر هزار و یک دلیل و برهان هم آورده شود که سهام این شرکت‌ها متعلق به شرکت‌هایی دیگر و سازمان و وزارتخانه است، بازهم واضح است که خودروسازی در کشور دولتی است. دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو تصریح کرد: به تازگی در آماری عنوان شده است که از میان ۱۰۰ شرکت با بیشترین گردش مالی صرفا ۱۳ شرکت در بخش خصوصی واقعی بوده‌اند و مابقی یا به صورت مستقیم یا غیر مستقیم زیر نظر دولت یا بنیاد‌ها و نهادهای دولتی یا به صورت اقماری فعالیت می‌کنند. به گفته او، هنگامی‌که خرجی از جیب دیگری پرداخت می‌شود، آسان است و مخارج صرف شده در این صنعت نیز از جیب مردم می‌رود. بنابراین من معتقدم در این میان، رقیب وارد کنندگان دولت است و برای مقابله با ضرر دولت، بازار واردات ثبت سفارش بسته می‌شود. از این رو زور بخش خصوصی به دولت نمی‌رسد، گرچه خودکفایی بسیار خوب است، اما در زمینه تولید خودرو در حال حاضر دروغ محض است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *