,

افزایش تعرفه گمرک تا ۴۰ درصد

تعرفه گمرک تا ۴۰ درصد افزایش یافت - کاربا تعرفه

سایت ثبت سفارش تقریبا از اسفند سال پیش ثبت سفارش خودروها را بست و این عمل خسارت زیادی به فعالان این عرصه وارد کرد. خسارت های جبران ناپذیری مانند لغو قرارداد های نمایندگی ها، عدم امکان تحویل خودروها به مشتریان و از همه مهم تر شکایات قضایی و حقوقی از شرکت های وارد کننده به علت تعدیل نیرو و غیره. به همین علت فعالان این عرصه بی صبرانه منتظر تصویب تعرفه جدید واردات و باز شدن سایت ثبت سفارش شدند.

وزارت صنعت معدن و تجارت به عنوان مسئول این عرصه، ماه اخیر طرح اولیه خود را به در قالب  آیین نامه واردات خودرو و تعرفه آن تهیه نموده است. در همین ماه اولین پیش نویس این طرح در کمیسیون اقتصادی هیئت دولت مورد بررسی قرار گرفت تا وزیر محترم صنعت مجددا طرح پیشنهادی را مورد ارزیابی قرار دهد و با لحاظ نمودن ایرادات وارده به آن، طرح پیشنهادی خود را دوباره ارائه کند. که این امر موجب شد تا وزیر صنعت طرح نهایی خود را ارائه کند. طبق این طرح تعرفه گمرکی خودروهای کمتر از ۱۵۰۰ سی سی ۵۵ درصد، بین ۱۵۰۱ تا ۲۰۰۰ سی سی ۷۵ درصد و بین ۲۰۰۱ تا ۲۵۰۰ سی سی ۹۵ درصد تعیین شده است. ورود کالاهای بالای ۲۵۰۰ سی سی نیز به طور کل ممنوع گردیده است. همچنین تعرفه واردات خودروهای هیبریدی که پیش از این ۴ درصد بوده، به ۲۵ درصد افزایش یافته است.البته قابل ذکر است که قبلا تعرفه های گمرگ بین ۴۰ تا ۵۵ درصد بوده و الان افزایش چشم گیری داشته است.

تصویب نهایی این تعرفه واردات خودرو در هفته پیش رو است که به احتمال بسیار زیاد همین طرح به تصویب نهایی خواهد رسید. در نگاه اولیه و در صورت تصویب همین طرح در دولت به طور قطعی شاهد افزایش شدید قیمت خودروهای وارداتی در بازار خواهیم بود. تجربه نشان داده که معمولا با افزایش قیمت خودروهای وارداتی، قیمت خودروهای داخلی نیز افزایش خواهد یافت.همچنین کشش بازار برای خودروهای چینی و همچنین تولیدات رنو و پژو فراهم تر خواهد شد.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] صنعت وکشاورزی و روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه،طرح تعرفه واردات خودرو با حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی که […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *