,

نظریه انجمن وارد کنندگان خودرو در مورد گرانی های بی رویه اخیر

نظریه انجمن وارد کنندگان خودرو در مورد گرانی های بی رویه اخیر - کاربا خودروهای خارجی

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو مهدی دادفر صبح امروز بیان کرد: چندین ماه از توقف ثبت سفارش خودروهای خارجی می‌گذرد و حالا در بازار خودروهای خارجی شاهد افزایش ۵ تا ۵۰ درصدی قیمت خودروها هستیم و تنها راه خروج صنعت خودرو از وضع فعلی آن است که حمایت از یک صنعت رانت‌خوار را متوقف کرده و به بخش خصوصی اعتماد کنیم. در ماه‌های گذشته روند واردات خودرو طبیعی بوده و دلیلی برای گرانی آن وجود ندارد.چنین موضوعی به‌هیچ‌عنوان واقعیت ندارد و خود مسئولان مربوطه هم می‌دانند که مطلبی خلاف‌واقع را اعلام می‌کنند. سال گذشته به‌یکباره مقررات موجود در این بخش دستخوش تغییر شده و از خرداد سال جاری نیز یکباره روند ثبت سفارش متوقف شد و هم اکنون شاهد افزایش صعودی قیمت خودروها هستیم برای مثال سانتافه به ۲۸۰ میلیون و توسان به بیش‌از ۲۳۰ میلیون تومان رسیده‌اند. اعتقاد و تاکید ما نیز بر این است که مافیای تولیدکنندگان خودرو در داخل کشور با همکاری دولت چنین اقداماتی را با هدف ازبین‌بردن بازار رقبای رنو و پژو طراحی کرده‌اند.

وی در ادامه بیان کرد: در دو ماه آینده همین قیمت‌ها حداقل ۵۰درصد بالاتر خواهد رفت؛ به‌این‌ترتیب، نه‌تنها مردم از دسترسی به خودروهای خارجی ایمن و باکیفیت بهتر محروم می‌شوند،  هزینه‌های آن‌ها هم به‌شکلی غیرواقعی افزایش می‌یابد. البته حتی پیش از این تصمیم هم تفاوت قیمت خودرو در ایران و دیگر کشورها بسیار فاحش بود. در داخل کشور ۱۷ دستگاه مختلف از واردات خودرو هزینه دریافت می‌کنند که درنهایت، همین موارد به افزایش قیمت خودروهای خارجی منجر می‌شود. مهم‌تر از آن تعرفه گمرکی است که اکنون رقمی حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد دارد، اما بحث‌ها مبنی بر آن است که در هفته‌های پیش‌رو ممکن است این رقم به ۷۰ تا ۸۰ درصد هم برسد؛ چراکه ظاهرا قرار است روز چهارشنبه این بحث در هیئت دولت بررسی شود.

مهدی دادفر ادامه داد: در حال حاضر، بیش از ۱۱ هزار خودرو در گمرک مانده است که تنها برای این خودروها شبی ۳۰هزار تومان هزینه پارکینگ دریافت می‌شود. یکی از همکاران ما تنها بیش از یک‌میلیارد تومان هزینه انبارداری داده و طبیعی است وقتی واردکننده‌ای چنین هزینه‌هایی پرداخت کند قطعا آن را از مردم خواهد گرفت.این تصمیم دولت باعث ایجاد حبابی در قیمت خودرو ها شده است اما اگر تا فروردین سال جاری قیمت ها برنگردد به حالت اول و تعرفه ها افزایش پیدا کنند گرانی خودروهای خارجی به امری قطعی و واقعی تبدیل خواهد شد.هم اکنون مقاومت و چالش‌های تولیدکنندگان برای واردکنندگان خودرو به گونه‌ای است که می‌توانم قول دهم ظرف ۱۰ روز آینده شاهد افزایش ۴۰درصدی قیمت خواهیم بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *