,

شفاف سازی بحث پیش فروش خودرو در برنامه تیتر امشب شبکه خبر

شفاف سازی بحث پیش فروش خودرو در برنامه تیتر خبر امشب شبکه خبر - کاربا پیش فروش خودرو

در روزهای گذشته سازمان حمایت از مصرف کنندگان ممنوعیت پیش فروش خودرو ۷ شرکت فعال در بازار را اعلام کرد که با واکنش انجمن صنفی وارد کنندگان خودرو مواجه شد. در راستای شفاف سازی بیانیه های این ۲ سازمان، شب گذشته در تاریخ ۱۹/۰۷/۹۶ در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، شهرام میرآخورلو معاون سازمان حمایت از مصرف کنندگان و میثم رضایی رییس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو حضور پیدا کردند و موضوعات به بحث و بررسی گذاشته شد.

لازم به ذکر است که سازمان حمایت از مصرف کنندگان تاکید کرد که شرکت های نام برده مجوز فعالیت قانونی از مراجع مختلف را دارند و فقط در بحث پیش فروش خودرو اجازه فعالیت ندارند. برای پیش فروش خودروهای وارداتی تعداد خودروهای ثبت سفارش شده ملاک عمل است و از این تعداد پس از کسر تعهدات معوقه شرکت، مجوز پیش فروش برای ۵۰ درصد خودروهای ثبت شده صادر می شود.

از جمله موضوعات مطرح شده توسط آقای رضایی غیر قانونی دانستن اعلام اسامی شرکت ها توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان است و در همین زمینه پیش فروش خودرو توسط نمایندگان رسمی را مطرح کرد که با توجه به بسته بودن ثبت سفارش خودرو امکان پذیر نمی باشد و حتی خودروهایی که هنوز تاییدیه سازمان استاندارد را ندارند را غیر ممکن دانست. همچنین قیمت گذاری های بعضا عجیب برای برخی خودروها توسط همین نمایندگان را باعث ضرر و زیان برای مصرف کنندگان دانست.

آقای میرآخورلو شرایط واردات برای خودروها را داشتن نماینده رسمی، گرفتن تاییدیه استاندارد های ۵۱ گانه سازمان استاندارد و بحث میزان آلایندگی خودرو را مطرح کرد. در مورد قیمت گذاری های خودروها صرفا این مساله را مربوط به شورای رقابت دانستند که طبق نظر آنها شرکت ها بر مبنای رقابت بازار می توانند تعیین قیمت کنند و اعلام کرد که با نمایندگان رسمی که پیش فروش غیر قانونی داشند نیز برخورد شده است.

همچنان مسئله قابل توجه حذف وارد کنندگان غیر رسمی از بحث واردات خودرو و تاثیر انحصار واردات بر قیمت خودروها همچنان بزرگترین مسئله است که به بیان آقای میرآخورلو راهکارهایی برای همکاری واردکنندگان غیر رسمی و نمایندگان رسمی برای تنظیم بازار در دستور کار نهادهای مختلف برای بررسی قرار گرفته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *