,

حل مشکل شماره‌گذاری خودروهای پر مصرف

حل مشکل شماره‌گذاری خودروهای پر مصرف - کاربا شماره‌گذاری خودروهای پر مصرف

مصوبه منوط شدن شماره‌گذاری خودروهای پر مصرف داخلی به اسقاط یک دستگاه خودروی سواری پس از گذشت ۲۳ روز به درخواست وزیر صنعت، معدن و تجارت از سوی هیئت دولت لغو شد.

این مصوبه بر اساس پیشنهاد ستاد مدیریت و مصرف سوخت در ۲۴ مردادماه سال‌ جاری در هیئت دولت تصویب شد و از ۲۶ شهریور ماه پلیس راهنمایی و رانندگی طبق آن از شماره‌گذاری خودروهای با مصرف سوخت ترکیبی بالای ۵/۸ لیتر جلوگیری کرده بود. اما روز گذشته محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت از اصلاح  این مصوبه در هیئت دولت خبر داد و تاکید کرد که محدودیت شماره‌گذاری خودرو‌های پر مصرف حذف می‌شود و شماره گذاری این خودروها از سر گرفته می شود.

در ادامه محمد شریعتمداری گفت: طی روزهای آینده بخشنامه جدید وزارت صنعت معدن و تجارت درباره مجوز شماره‌گذاری خودروهای پر مصرف داخلی با مصرف سوخت بالای ۵/۸ لیتر صادر می شود.

خبر حذف خودروسازان از شرایط این مصوبه در صورتی اعلام شد که وزیر صنعت، معدن و تجارت در اوایل روزهای کاری خود در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور خواست تا مصوبه الزام به اسقاط خودرو توسط خودروسازان داخلی لغو شود و دلیل این موضوع را افزایش قیمت خودروهای داخلی عنوان کرد. در شرایطی شریعتمداری بر حذف محدودیت‌ شماره‌گذاری خودروهای بالای ۵/ ۸ لیتر تاکید کرده است که رئیس ستاد مدیریت و مصرف سوخت کشور چند روز پیش تاکید کرد که تقاضای خودروسازان برای بازنگری در این مصوبه روی میز هیئت دولت قرار گرفته است.

حل مشکل شماره‌گذاری خودروهای پر مصرف - کاربا شماره‌گذاری خودروهای پر مصرف

به گفته مهدی نیکدار، وزارت صنعت بر اساس درخواست خودروسازان، از هیئت دولت تقاضای مهلت ۶ ماهه داشته است. با وجود این، احمد نعمت‌بخش رئیس انجمن خودروسازان دیروز تاکید کرد که هیئت دولت بند منوط شدن شماره‌گذاری خودروهای تولید داخلی بالای ۸ لیتر و ۵/ ۸ لیتر به اسقاط خودرو را از این مصوبه حذف کرده است. وی در ادامه گفت: هیئت دولت به‌ دلیل تبعات منفی این بند بر بازار خودرو و همچنین افزایش قیمت تمام شده برای مشتریان دست به این اقدام زده است.

در راستای اجرای مصوبه ۲۴ مردادماه پلیس راهنمایی و رانندگی نیز با استناد به این مصوبه شماره‌گذاری، ۹ خودروی تولید داخل از چهار شرکت مختلف را متوقف کرد و خواستار از رده خارج کردن یک خودروی فرسوده به ازای شماره‌گذاری هر دستگاه خودروی داخلی با مصرف سوخت ترکیبی بالای ۸.۵ لیتر شده است.

از این رو شماره‌گذاری خودروهای سوزوکی ویتارا جدید، بی وای دی S6، تیگو ۵، هایما S7 توربو، آریزو ۵، جک S5، ام وی ام x33 و لیفان ۸۲۰ که تا به حال متوقف شده بود دوباره آغاز خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *