,

جوابیه انجمن صنفی واردکنندگان خودرو به بیانیه سازمان حمایت از مصرف کنندگان

جوابیه انجمن صنفی واردکنندگان خودرو به بیانیه سازمان حمایت از مصرف کنندگان - کاربا

انجمن صنفی واردکنندگان خودرو در مقابل بیانیه اخیر سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خودرو در رابطه با «معرفی ۷ شرکت غیر قانونی پیش فروش خودرو» اعتراض کرد و ذکر نام این شرکت ها را به قصد و برای تخریب این شرکت ها دانست.

به گزارش کاربا به نقل از روابط عمومی انجمن صنفی واردکنندگان خودرو، این انجمن در واکنش به بیانیه اخیر سازمان حمایت در رابطه با معرفی نام ۷ شرکت به عنوان شرکت هایی که به صورت غیر قانونی به پیش فروش خودرو می پردازند، با انتشار مطلبی نکات زیر را عنوان کرده است:

در ابتدا باید اشاره کنیم که سازمان حمایت در یک سال گذشته با اتخاذ مواضع منفعلانه در بازارهای مختلف و به حاشیه کشیدن موضوعات اصلی، این بار و دقیقا در زمانی که موضوع ثبت سفارش خودروهای خارجی نزدیک به گشایش و رفع مشکل ها است اطلاعیه ای مغرضانه صادر کرده و بار دیگر موجب تشویش بازار و اتهام زنی به برخی شرکت ها شده است. این سازمان با صدور بیانیه ای قطعی در مورد ۷ شرکت که به فروش خودروهای خارجی می پردازند به نقض صریح ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی که به تشویش اذهان عمومی بر خلاف حقیقت و با قصد اضرار به غیر اشاره می کند، مرتکب شده است.

این در حالی است  که اگر کوچک­ترین حسن نیتی در صدور بیانیه ی آن سازمان بود در ابتدا به این شرکت ها باید هشدارهای لازم داده می شد و بعد نام آن ها پس از تایید معرفی می شد. نه این که برای حذف و از میدان خارج کردن این رقبای تجاری برای به اصطلاح نمایندگی های دوستان خود با ذکر نام آنها موجب تشویش اذهان عمومی و ناامنی اقتصادی در جامعه شود.

این در شرایطی است که نام بردن از شرکت هایی که به هیچ عنوان اتهامات آن ها ثابت نشده است تنها به نظر می رسد که به قصد تخریب آن ها و سوق دادن مشتریان به سمت شرکت های به اصطلاح نماینده که تایید صلاحیت شان توسط وزارت صنعت و معدن و سازمان حمایت از مصرف کنندگان جای بحث دارد، هدف دیگری را در بر ندارد.

همین چند ماه پیش بود که شاهد سکوت معنا دار سازمان حمایت در قبال پیش فروش و اخذ وجوه غیر قانونی از مردم برای پیش فروش یک خودروی خارجی (پژو ۲۰۰۸) از سوی یک خودروساز داخلی (ایران خودرو) بودیم. اتفاقی که اگرچه با قانون شکنی بزرگترین خودروساز کشورمان همراه بود اما هیچ واکنش و هشداری را از سوی سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان به عنوان حامی اصلی حقوق مصرف کننده گان شاهد نبودیم و به نوعی از اتفاقاتی که در پیش فروش این محصول افتاد فقط شانه خالی کرد و این سازمان در یک سال اخیر فقط به فعالیت کاغذی و انتشار بیانیه های مغرضانه و در جهت تامین مواضع خاص بود.

حال باید پرسید چطور در شرایطی که بیش از ۳ ماه از توقف ثبت سفارش برای شرکت های به اصطلاح نماینده رسمی و غیر نماینده می گذرد این سازمان به غیر قانونی بودن این تصمیم و ضایع شدن حقوق مصرف کنندگان اعتراضی نکرده است و چه بسا با رویکردی بدتر، اقدام به سوق دادن مشتریان به سمت شرکت های مورد تایید و مورد نظر خود کرده است. این در حالی است که شرکت های مورد تایید این سازمان نیز توانسته اند با اسنادی جعلی نظر مسئولان دولتی را جلب کنند و گواه این مدعا نیز در پیوست همین گزارش منتشر خواهد شد. اسناد موجود تصدیق جعلی بودن برخی از شرکت های واردکننده خودروی به اصطلاح نماینده است که توسط وزارت صنعت و سازمان حمایت تایید شده است که عدم کفایت وظایف ذاتی مدیران سازمان حمایت را ثابت می کند.

شرکت های مذکور در اطلاعیه سازمان حمایت که بیشترشان از جمله فعالان اصلی بازار فروش خودروهای خارجی در ایران هستند، به واسطه این موضع گیری جانب­دارانه و به تعبیر مسئولان سازمان حمایت اجازه فعالیت و پیش فروش ندارند، در حالی که عده ای کثیر از شرکت های واردکننده بدون مجوز و با همین شرایط در حال فروش خودرو هستند و سازمان حمایت تخلفات آن ها را کاملا نادیده گرفته است.

نباید فراموش کرد که طبق سیاست­های کلی ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص اصل ۴۴ قانون اساسی، تمامی ارگان های دولتی و سازمان های متبوعه ملزم به مبارزه با انحصار و ایجاد رقابت هستند، اتفاقی که در سازمان حمایت خلاف آن انجام می شود و جانب­داری از شرکت های دوست و همسو به یک اصل تبدیل شده است.

در پایان جهت اطلاع و اضافه کردن به معلومات مدیران سازمان حمایت و استحضار مردم و مشتریان بازار خودروهای خارجی متذکر می شویم ذکر نام هرگونه شخص حقیقی و حقوقی که جرم آنها در مراجع قضایی به صورت قطعی اثبات نشده تخلف محسوب می­شود و انجمن صنفی واردکنندگان و شرکت های نام برده، حق دادخواهی در این زمینه را برای خود محفوظ می دانند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *