,

قانون عصای سفید در پلیس راهور اجرایی شد

قانون عصای سفید در پلیس راهور اجرایی شد - کاربا قانون عصای سفید

سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهور ناجا در حاشیه مراسم عملیاتی شدن حمایت از معلولان و نابینایان اعلام کرد که قانون عصای سفید یک قانون بین المللی است و از این پس این قانون در پلیس راهور نیز اجرا می شود.

رئیس پلیس راهور ناجا در تشریح قانون عصای سفید و الزام اجرایی کردن آن در کشور افزود: هیات وزیران در جلسه هشتم مورخ ۸ مرداد ماه امسال به پیشنهاد وزارت کشور و استناد  به اصل ۱۳۸ قانون اساسی انجام اصلاحاتی در آیین نامه راهنمایی و رانندگی را تصویب کرد. به موجب این اصلاحات افراد پیاده یعنی شخصی غیرسوار که بدون استفاده از هر گونه وسیله نقلیه موتوری و غیرموتوری حرکت می کنند یا افرادی که از صندلی چرخ دار استفاده می کنند یا مبادرت به جابجایی با صندلی چرخ دار، کالسکه یا سبدهای چرخ دار می کند جزو افراد خاص محسوب شده و در صورت مشاهده ی این افراد، رانندگان موظفند حق تقدم عبور را به آنها دهند.

سردار تقی مهری اعلام کرد: صندلی چرخ دار یا همان ویلچر در قانون، وسیله ای عنوان شده است که با ظرفیت یک نفر برای جابجایی فرد معلول، ناتوان و یا کم توان استفاده می شود و تجهیزات کنترلی مناسب دارد. رانندگان موظفند در صورت نزدیک شدن به این افراد و یا افراد نابینایی که دارای عصای سفید هستند از سرعت خود کاسته و با سرعت مطمئنه عبور کنند و حق تقدم را به این افراد دهند.

مهری گفت: قانون عصای سفید یک قانون بین المللی می باشد که در تمامی کشورها اجرا می شود از این پس با توجه به اصلاحیه آیین نامه راهنمایی و رانندگی، این قانون در ایران نیز به اجرا درمی­ آید و رانندگان موظف هستند در صورتی که به فرد استفاده کننده از عصای سفید که عصای خود را به صورت افقی به معنای ایست به رانندگان نشان می دهد نزدیک شوند باید توقف کرده و پس از عبور آن فرد به حرکت خود ادامه دهند.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به در نظر گرفتن جریمه‌های مختلف برای افرادی که از این قانون سرپیچی می کنند نسبت به تسهیل تردد معلولان در شهر به واسطه این قانون جدید ابراز امیدواری کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *