,

پیش فروش خودرو توسط ۷ شرکت داخلی غیر قانونی اعلام شد

پیش فروش خودرو توسط 7 شرکت داخلی غیر قانونی اعلام شد - کاربا پیش فروش خودرو

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در ایران اسامی ۷ شرکتی که به صورت غیرقانونی به پیش فروش خودرو می پردازند را اعلام کرد.

طبق قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، فقط شرکت‌هایی که دارای مجوز هستند امکان پیش‌فروش خودرو در بازار ایران را دارند و باید با متخلفانی که خارج از این چارچوب عمل می‌کنند برخورد قانونی شود.

به همین منظور برای آگاه سازی و جلوگیری از ضایع شدن حقوق مصرف کنندگان خودرو، سازمان حمایت حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، اسامی شرکت‌های متخلف در پیش‌فروش خودرو را اعلام کرده است. این شرکت ها شامل: «عظیم خودرو»، «مفتاح رهنورد»، «داتیس خودرو»، «طاها خودرو»، «شهر خودرو»، «آداک خودرو» و «پرشین پارس» می باشد که به‌دلیل نداشتن مجوزهای لازم، پیش فروش خودرو توسط آن ها غیرقانونی است.

اوایل مهرماه امسال خبر هایی در خصوص عدم دریافت مجوزهای لازم برای پیش فروش خودروهای ولوو توسط شرکت داتیس خودرو اعلام شده بود. این شرکت که خودش را تولیدکننده و واردکننده رسمی خودروهای ولوو معرفی کرده بود فاقد هر گونه مجوزی است. داتیس خودرو با یک شرکت تیونینگ خودرو در آلمان به نام هپکو مذاکره کرده بود که خودروهای تیونینگ شده ولوو را وارد بازار ایران کند، بنا بر این این شرکت از شرکت مادر یعنی ولووی سوئد هیچ گونه مجوزی دریافت نکرده است.

پیش‌فروش پنج محصول تیون شده‌ی ولوو توسط داتیس خودرو در ایران

حال پس از گذشت مدتی از انتشار این خبر، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نام داتیس خودرو، عظیم خودرو و ۵ شرکت دیگر را رسما به عنوان شرکت هایی که غیر قانونی به پیش فروش خودروها می پردازند اعلام کرده است.

همچنین این سازمان چهار نکته در خصوص حقوق مصرف‌کنندگان خودرو نیز اعلام کرده است که به شرح زیر می باشد:

 • براساس ماده ۴ قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مصوب ۱۵/۷/۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی و ابلاغیه شماره ۱۲۵۶۱۲/۵۳۸۸۷ مورخ ۱۲/۱۰/۱۳۹۵ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شرکت های فاقد نمایندگی رسمی امکان واردات خودرو به کشور را ندارند.
 • شرکت های پیش فروش کننده خودرو به استناد ماده ۵ آیین­ نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو موضوع تصویب نامه شماره ۷۴۱۵/ت ۵۱۶۸۱ ها مورخ ۲۸/۱/۱۳۹۵ هیات وزیران مکلف به اخذ مجوز پیش فروش خودرو از وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند .
 • تبلیغات پیش فروش خودرو توسط شرکت های فاقد مجوز قانونی، مصداق تبلیغات خلاف واقع و اغواکننده بوده و مستند به ماده ۷ قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان که اعلام می‌شود ” تبلیغات خلاف واقع و ارائه اطلاعات نادرست که موجب فریب یا اشتباه مصرف‌کننده از جمله از طریق وسایل ارتباط جمعی، رسانه‌های گروهی و برگه‌های تبلیغاتی شود، ممنوع است ” و خلاف قانون تلقی می شود .
 • بر اساس گزارشات مردمی که به سامانه دریافت و رسیدگی به شکایات این سازمان واصل شده و رصد و پایش بازار، شرکت های “عظیم­ خودرو”، “مفتاح رهنورد”، “داتیس خودرو”، “پرشین پارس”، “طاها خودرو”، “شهر خودرو” و ” آداک خودرو” فاقد هرگونه نمایندگی رسمی واردات یا مجوز پیش فروش هستند؛ بنابراین اقدامات این شرکت‌ها خلاف قانون بوده و موجب تضییع حقوق مصرف کنندگان خواهد شد .

سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از تمام هموطنان تقاضا کرده که از خرید خودرو در قالب طرح‌های پیش فروشی که توسط شرکت‌های یادشده و مشابه آن ها انجام می‌شود خودداری کنند و پیش از خرید کامل، پیش خرید خودرو و یا پرداخت هرگونه وجه مربوط به انعقاد قرارداد برای خرید خودرو، حتما به مجوزهای قانونی مخصوصا ثبت نمایندگی رسمی واردات و مجوز پیش فروش خودروها توجه کافی را داشته باشند.

هموطنان در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه می‌توانند با سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از طریق شماره تلفن ۱۲۴ تماس بگیرند. همچنین جهت کسب اطلاعات کامل درباره اصالت آگهی‌های صادر شده می‌توانند با شماره تلفن ۲۲۰۵۸۵۶۰ تماس حاصل فرمایند.

3 پاسخ
 1. مشتری مال باخته داتیس خودرو
  مشتری مال باخته داتیس خودرو says:

  هنوز برخی از این شرکت ها با زیر آبی رفتن و ادعای هوای پاک و خودروی هیبریدی و کارآفرینی- اصل قضیه یعنی پیش فروش غیر قانونی را بی پاسخ گذاشته اند

  پاسخ دادن
 2. صادق
  صادق says:

  با سلام.

  واقعا این مطلب جای تشکر دارد، این شرکتها و مشخصا عظیم خودرو به روشهای مختلف سعی در متضرر کردن خریداران و مشتریان خود دارد . با وعده های خیالی مردم ساده و مشتاق به خرید خودرو را جذب کرده و با قراردادی یکطرفه دست خریدار را کاملا می بندد تا مدت زمانی که در قرارداد نوشته شده طی شود(در حال که وعده داده بودند طی دو ماه تا سه ماه ماشین تحویل می شود و زمان قرارداد صوری است) پس از اتمام زمان قرارداد یا تفاهم نامه از خودرو خبری نیست و بلاتکلیفی خریدارشروع می شود و آنقدر با اعصاب خریدار بازی می کنند تا انصراف دهد جالب اینجاست که تبصره هایی در قرارداد است که شرایط انصراف و تحویل خودرو را مشخص کرده ولی تمامی آنها را به موافقت کارگزار منوط کرده است لذا خریدار در طول زمان تفاهم نامه هر پیشنهاد یا خواسته ای را مطرح می کند با استناد به آن بندها با مخالفت کارگزار مواجه می شود حالا اصل مسئله اینجاست که حاضر نیست حتی در زمان اعلامی خودش در قرارداد پول خریدار نگون بخت را پس دهد و با تاخیرهای طولانی و با منت پیش پرداخت را پس میدهد به شکلی که خریدار کلا از خرید هر نوع ماشین و سپرده گذاری پشیمان می شود. حتی خریدار به علت نگرانی از اینکه پولش را پس ندهند از شکایت منصرف می شود.
  لازم است این شرکتها ابتدا با تمامی خریداران سابق تسویه حساب کنند و سپس دنبال فعالیت جدید باشند. اقدام سازمان حمایت جای تشکر دارد.
  لطفا این مطلب را منتشر کنید تا مردم آگاه شوند.

  پاسخ دادن

تعقیب

 1. […] از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خودرو در رابطه با «معرفی ۷ شرکت غیر قانونی پیش فروش خودرو» اعتراض کرد و ذکر نام این شرکت ها را به قصد و برای تخریب […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *