,

قوانین جدید نوگواهینامه‌ها از اول تیرماه اجرایی می‌شود

قوانین جدید نوگواهینامه‌ها از اول تیرماه اجرایی می‌شود - کاربا

به بیان رئیس پلیس راهور ناجا از اول تیرماه امسال تمامی آموزشگاه‌های تعلیم رانندگی شیوه جدید آموزش‌های نوین رانندگی را به هنرجویان دنبال می‌کنند و همچنین محدودیت‌های تازه‌ای برای رانندگی نو گواهینامه‌ها اعمال می‌شود تا کمتر شاهد بروز حوادث راهنمایی و رانندگی باشیم.

سردار تقی مهری رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی خاطرنشان کرد که دستورالعمل و آیین‌نامه جدید وزارت کشور که از ماه آینده اجرایی می‌شود شامل کسانی می‌شود که گواهی‌نامه پایه سوم را دریافت می‌کنند.

آیین‌نامه جدید نو گواهینامه‌ها که از بسیاری جهات شبیه به قوانین رانندگان در آلمان است شامل موارد زیر می‌باشد:

  • رانندگانی که به‌تازگی گواهینامه گرفته‌اند تا سه ماه حق رانندگی به‌تنهایی را ندارند و باید یک نفر که بیش از یک سال از دریافت گواهینامه‌ پایه دوم یا سوم آن گذشته است در کنار آنان بنشیند.
  • نو گواهینامه‌ها تا سه ماه از ساعت ۱۲ شب تا ۵ صبح حق رانندگی ندارند.
  • تا یک سال حق رانندگی در خارج از شهر را ندارند؛ مگر اینکه مسافت طی شده تا ۲۵ کیلومتر در بزرگراه‌های شهرها باشد.
  • علامت اخطار راننده مبتدی باید در سمت راست جلوی خودرو و در سمت چپ شیشه عقب خودرو نصب شود.

همچنین اگر راننده‌ی مبتدی دچار تصادف حادثه‌ساز شود و یا در تصادفات مقصر شناخته شود گواهینامه‌اش، ضبط و به محل سکونت راننده ظرف مدت یک هفته ارسال می‌شود. راننده نیز موظف است تا یک ماه به محل ارسال گواهینامه  مراجعه کند تا توسط پلیس مجدداً به آموزشگاه‌های رانندگی معرفی شود و ۴۰ ساعت شامل ۲۴ ساعت عملی و ۱۶ ساعت تئوری را مجدداً طی کرده تا گواهینامه به آنان تحویل داده شود.

رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی در مورد کسانی که گواهینامه موتورسیکلت جدید نیز دریافت می‌کنند هم گفت: این افراد حق استفاده از موتورهای با ظرفیت بیش از ۱۲۵ سی‌سی را ندارند و از ۱۰ شب تا ۵ صبح هم حق رانندگی ندارند؛ ضمن اینکه تنها می‌توانند در درون شهر رفت‌وآمد کرده و یا حداکثر تا ۲۵ کیلومتر خارج شهر مجاز به رانندگی هستند.

به بیان سرهنگ هویدا تزار رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا، آزمون گواهینامه رانندگی به‌زودی مانند کنکور، متمرکز و مکانیزه می‌شود به این صورت که پس از طی دوره آموزشی و صدور گواهی آموزش، ارتباط هنرجو با آموزشگاه قطع و آزمون‌ها به‌صورت مکانیزه و تحت وب در محلی خارج از آموزشگاه‌ها صورت می‌گیرد که در این صورت امکان تقلب در آن به حداقل می‌رسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *