,

نادر فقیه زاده، طراح مبتکر ب ام و سری ۶ و سری ۷

نادر فقیه زاده، طراح مبتکر ب ام و سری 6 و سری 7 - کاربا

نادر فقیه زاده در سال ۱۳۵۵ در تهران متولدشده و دوره‌ی ابتدایی خود را در تهران گذرانده است. او در سن ۹ سالگی به دلیل شغل پدرش که کنسولگری ایران در فرانکفورت و هامبورگ بود به‌اتفاق خانواده، ایران را به سمت آلمان ترک کردند و دوران مدرسه را تا دیپلم در آلمان گذراند.
نادر فقیه زاده، طراح مبتکر ب ام و سری 6 و سری 7 - کاربا

فقیه زاده علاقه‌ی زیادی به طراحی داشت و به گفته‌ی وی در مدرسه همیشه در رشته‌های هنری قوی‌تر بود و حتی در مصاحبه‌ای اشاره به این مورد کرد که همیشه از کودکی وقتی خودروهای مختلف را می‌دیدم یک احساس فانتزی خاصی داشتم. مثلاً یک بنز اس ۲۸۰ همیشه در کوچه ما پارک بود که برای من یک روح یا حس خاصی داشت. برایم جالب بود که چطور یک خودرو این‌قدر شخصیت و روح دارد. آن زمان نمی‌دانستم که قبل از تولید یک خودرو، یک طراح این طرح را با عشق کشیده و این روح را در آن دمیده است ازاین‌رو به رشته‌ی طراحی وسایل نقلیه روی آورد و موفق شد تا در دانشگاه فورزهایم آلمان که در هر ترم فقط ۳ یا ۴ نفر را پذیرش می‌کرد مشغول به تحصیل شود و در سال ۱۹۹۶ موفق به دریافت مدرک فوق‌لیسانس طراحی وسایل نقلیه شد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که موضوع پایان‌نامه‌ی نادر فقیه زاده وسیله نقلیه‌‌ی بود با نام visoonair که به کمک دو بال که با استفاده از هوای فشرده باز و محکم می‌شد قابلیت پرواز داشت و در مواقع غیر از حالت پرواز این دو بال کاملاً جمع می‌شدند و فضای بسیار کمی را اشغال می‌کردند.

در ترم چهارم دوران دانشجویی نادر فقیه زاده، مانند همیشه آخر هر ترم دانشجویان طراح­هایشان را به نمایش می‌گذاشتند و مهمانان ویژه‌ای که اکثراً از کمپانی‌های خودروسازی آلمانی بودند از کارهای دانشجویان بازدید می‌کردند که دراین‌بین کمپانی ب ام و و پورشه برای گذراندن دوره‌ی اینترشیپ از نادر فقیه زاده  دعوت کردند ولی ازآن‌رو که نادر علاقه‌ی بیشتری به کمپانی ب ام و داشت دوره‌ی اینترشیپ را در این کمپانی گذراند و در سال ۲۰۰۱ نیز به دعوت کریس بنگل معروف، بزرگ‌ترین طراح تاریخ ب ام و مدیر طراحی این کمپانی وارد تیم طراحی پیشرفته‌ی ب ام و شد.
نادر فقیه زاده، طراح مبتکر ب ام و سری 6 و سری 7 - کاربا

فقیه زاده امتیاز طراحی چند سری از محصولات بی‌نظیر ب ام و را از آن خود کرده است که با طراحی داخلی ب ام و سری ۷ نسل قبل که با کد اتاق F01/F02 شناخته می‌شد کار را شروع کرد و بعدازآن وارد بخش طراحی خارجی خودروهای ب ام و شد و  طراحی بدنه‌ی تمام مدل‌های سری ۶ جدید را اعم از کوپه، کانورتبل و گرند کوپه را طی مدت ۳ سال به‌گونه‌ای به اتمام رساند که همگان از کمپانی ب ام و انتظار داشتند.

ب ام سری ۶ جدید خودروی تحسین برانگیزیست که تعریف و تمجید اکثر منتقدین طراحی خودرو را به دنبال داشت و با ظاهری کشیده و با ارتفاع کم، در عین لوکس بودن ماهیت اسپرت خود را حفظ کرده است و  توجه هر بیننده‌ای را به سمت خود جذب می‌کند.

نادر فقیه زاده درباره طراحی این خودرو بیان می‌کند که می‌خواستیم یک هویت و روح خاص به این خودرو ببخشیم و برای همین از حرکت موج آب الهام گرفتم و این خودرو را به ثمر رساندیم.

نادر بعد از طراحی بیرونی ب ام و سری ۶ به سراغ لوکس‌ترین مدل و پرچم‌دار این کمپانی یعنی سری ۷ با کد اتاق G11/G12 رفت که بی‌شک می‌توان این خودرو را یکی از زیباترین و لوکس‌ترین خودروهای تولیدشده توسط این کمپانی دانست. خودرویی که از همه لحاظ بی‌نقص و فوق‌العاده طراحی‌شده و آمده تا رقابتی جدی‌تر از همیشه را با مرسدس بنز S  کلاس آغاز کند.

ب ام و سری ۷ جدید که درواقع بزرگ‌ترین مدل این کمپانی نیز به‌حساب می‌آید از چراغ‌های جدیدی بهره می‌برد که حال به جلوپنجره‌ی جدید و بزرگ‌تر این خودرو متصل شده است. این سبک جدید طراحی در سری ۷ جدید کمی بعد در ب ام و سری ۵ جدید نیز تکرار شد و گویی به امضای جدید این کمپانی بدل شد.

ب ام و سری ۷ جدید نیز به لطف حجم موتور کم مدل ۷۳۰LI چندیست که وارد بازار ایران شده و در کوچه خیابان‌های کشور می‌درخشد که با استقبال نسبتاً بالایی نیز روبرو شد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که ب ام و های مورد علاقه‌ی نادر فقیه زاده ب ام وCSL  ۳.۰ و ۲۰۰TII می‌باشند و خودروهای موردعلاقه‌ی غیر از ب م و او لامبورگینی رونتون و استون مارتین DBS می‌باشد.
نادر فقیه زاده، طراح مبتکر ب ام و سری 6 و سری 7 - کاربا

در آخر بد نیست نگاهی به نظر نادر فقیه زاده نسبت به صنعت خودروسازی ایران بیندازیم به نظر ایشان در ایران ما دارای دانشجویان بسیار بااستعداد و خلاقی هستیم و نیاز خودروسازی ایران در واقع ارتباط درست بین صنعت و دانشگاه است درصورتی‌که متأسفانه به طراحی اهمیت چندانی داده نمی‌شود و از طرفی هم بیان کرد که درصورتی‌که از سوی خودروسازان داخلی دعوتی برای همکاری از او شود باکمال میل موافقت می‌کند.

نادر فقیه زاده، طراح  ب ام و سری ۶ و سری ۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *