,

ساخت جاده خورشیدی با قیمت ۵.۲ میلیون دلار برای هر کیلومتر در فرانسه

ساخت جاده خورشیدی در فرانسه - کاربا جاده خورشیدی

دولت فرانسه در اوایل سال ۲۰۱۶ تعهد کرده بود که طرح پنج ساله ساخت جاده ی ۱۰۰۰ کیلومتری با پنل های خورشیدی را اجرا کند. اولین کیلومتر این جاده خورشیدی تاکنون کامل شده است، و بر روی مسیر RD5 بین شهرهای Tourouvre و Gue-a-Pont قرار گرفته است.

این جاده Wattway نام گرفته است، این تکنولوژی جاده خورشیدی توسط سیستم حمل و نقل عظیم Colas فرانسوی ساخته شده و ارتقا پیدا کرده است. ضخامت آن تنها چند میلیمتر است و می تواند به صورت مستقیم بر روی سطح جاده های موجود قرار گیرد، با این وجود هزینه آن به طرز حیرت آوری بالا است. این قطعه یک کیلومتری ۵.۲ میلیون دلار هزینه اش شده است و این تنها یک مسیر از کل پروژه می باشد. در حدود ۲۸۰۰ متر مربع از سطح این جاده به ادعای Colas مقدار برق ۲۰ خانه را تامین می کند.

خوشبختانه، دولت فرانسه قصد ندارد که یک میلیون کیلومتر جاده های فرانسه را تبدیل به جاده خورشیدی کند. قطعه ساخته شده بر روی مسیر RD5 و مکان های آزمایشی انگشت شمار دیگر، در طول دو سال آینده تحت بررسی خواهند بود تا مشخص شود که Wattway توانایی مقاومت در برابر ترافیک های روزانه شدید را دارد. همچنین دولت بررسی خواهد کرد که این جاده ها برق کافی به عنوان یک جایگزین با ارزش نسبت به سایر انرژی های تجدید پذیر مانند مزارع بادی، تولید خواهند کرد.

با اینحال، مزیت های دیگری برای جاده خورشیدی علاوه بر تولید برق نیز وجود دارد. چراغ های LED می تواند به جای نشانه های جاده ای رنگ شده در جاده ها قرار گرفته شوند، به این معنی که این نشانه ها توانایی تغییر خواهند داشت، برای مثال زمانی که یک تصادف در شرف وقوع است، نشانه خطر نمایان می شود. افزون بر این، سیستم های گرمایشی برای کمک به جلوگیری از تشکیل یخ و همچنین سیستم های ارتباطی به عنوان بخشی از شبکه فرا ساختاری وسائل نقلیه در جاده ها قرار گرفته می شوند.

ایده جاده خورشیدی طرح جدیدی نیست. یک مسیر ۷۰ متری دوچرخه سواری در سال ۲۰۱۴ در هلند مورد آزمایش قرار گرفت و نتایج بسیار بهتر از چیزی بود که انتظار می رفت. به مدت بیش از شش ماه، این مسیر بیش از ۳۰۰۰ کیلووات ساعت برق  تولید کرد که این مقدار برای تامین برق یکسال یک فرد کافی بود. جاده Wattway اولین پنل های خورشیدی است که تاکنون بر روی جاده های موجود قرار گرفته است.

همچنین Colas در حال کار با بخش حمل و نقل جورجیا برای قرار دادن یک بخش ۲۸ کیلومتری از Wattway بر روی مسیر بین ایالتی در جورجیا آمریکا است.

ساخت جاده خورشیدی در فرانسه - کاربا جاده خورشیدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *