,

چند نکته برای رانندگی در شرایط آب و هوایی سخت

نکاتی برای رانندگی در شرایط بد - کاربا

زمستان فصل زیبایی است، اما می تواند موجب ایجاد شرایط آب و هوایی سخت شود. بنابراین، احتیاط و مراقبت های بسیاری برای رانندگی در جاده ها در این زمان باید انجام گیرد. در این جا به چند نکته ساده اشاره می کنیم که با رعایت آنها می توانید رانندگی ایمن در این فصل را تجربه کنید.

آب و هوای طوفانی

نکاتی برای رانندگی در شرایط بد - کاربا

۱- برای سفرتان برنامه ریزی کنید. آیا مسیری با کمترین میزان در معرض آب و هوای طوفانی قرار گرفتن و کمترین ریسک افتادن درختان وجود دارد ؟ یک مسیر محافظت شده را در صورت امکان انتخاب کنید.

۲- مراقب خطرات ایجاد شده از آشغال ها و خرده ریزهای زائد باشید، که ممکن است توسط باد به وسط جاده آمده باشد.

۳- باد به ندرت به صورت پیوسته و پر شدت می وزد، و یک تند باد ناگهانی حتی خبره ترین رانندگان را می تواند گرفتار کند. برای تند بادهای ناگهانی در هر زمانی آماده باشید، به خصوص در امتدادهای باز جاده ها زمانی که در حال گذر از پل ها یا فواصل بین پرچین ها و حصارها و یا زمانی که در حال عبور از کنار یک وسیله نقلیه بزرگ هستید. اطمینان حاصل کنید که هر دو دستتان در موقعیت درستی بر روی فرمان قرار دارد.

۴- وسائل نقلیه بزرگ در آب و هوای طوفانی بیشتر تحت تاثیر و در معرض خطر قرار می گیرند، بنابراین، حواستان باشد که تند بادهای ناگهانی می تواند آنها را در مسیر شما بیاندازد. همچنین تند بادهای ناگهانی می تواند یک ماشین را از جاده بیرون بیاندازد به خصوص زمانی که در امتداد باز جاده و در معرض بادهای قوی متقابل قرار گیرد.

۵- حواستان باشد که ممکن است ماشین شما تحت تاثیر جریان گردابی به وجود آمده از ماشین های بزرگ قرار بگیرد، بنابراین، فاصله خود را از آنها زیاد کنید و زمانی که در حال سبقت گرفتن از آنها هستید بسیار مراقب باشید.

۶- کنترل سرعتتان یک فاکتور مهم است، کاهش سرعت موجب پایداری بیشتر ماشین خواهد شد.

برف و یخ  

نکاتی برای رانندگی در شرایط بد - کاربا

۱- اطمینان حاصل کنید که پنجره های ماشین تمیز و شفاف هستند و دید کامل به طرفین را قبل از شروع حرکت دارید. همچنین برف ها را از سقف ماشین پاک کنید.

۲- زمانی که در برف رانندگی می کنید، سرعت مناسب را داشته باشید. نه آنقدر سریع که کنترل ماشین را از دست بدهید و نه

آنقدر کند که ریسک از دست دادن نیروی حرکت در زمانی که به آن احتیاج دارید، به وجود آید.

۳- زمان شروع حرکت از حالت ثابت و ایستاده، به آرامی استارت بزنید و از دور موتورهای بالا اجتناب کنید. در یک دنده بالا بمانید تا از لغزیدن جلوگیری کنید و حداکثر کنترل را داشته باشید. اگر سطحی که بر روی آن رانندگی می کنید بسیار لغزنده است، در یک ماشین دنده ای یک دنده بالاتر از آنچه تاکنون می راندید، بروید.

۴- اگر شما در یک مسیر لغزنده گیر افتادید، اصلی ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که پایتان را از روی پدال بردارید و ماشین را با فرمان هدایت کنید. تنها از ترمز استفاده کنید اگر نمی توانید با هدایت کردن از این دردسر خلاص شوید.

۵- فاصله توقف عادی خود را از ماشین جلویی، دو یا حتی سه برابر حساب کنید، بنابراین شما تنها نمی توانید بر روی ترمزهای ماشینتان حساب کنید که قادر به ترمز در زمان مشخص باشند.

۶- بهتر است که بیشتر به رانندگی خود فکر کنید تا به این موضوع که در حرکت باشید و به مسیر برسید، حتی اگر با سرعت پیاده روی رانندگی می کنید.

۷- سفر خود را اطراف جاده های شلوغ تر برنامه ریزی کنید، از آنجایی که آنها دارای استحکام و ثبات بیشتری هستند. از میانبرها در جاده های فرعی اجتناب کنید، آنها کمتر ایمن هستند یا کمتر نمک پاشی شده اند.

۸- منحرف شدن از مسیر یکی از اصلی ترین مشکلات در شرایط یخ زدگی جاده ها می باشد. سرعت خود را پیش از منحرف شدن کاهش بدهید، بنابراین زمانی که در حال چرخاندن فرمان ماشین هستید، سرعت کافی را از دست داده اید.

۹- در سراشیبی ها سرعت خود را قبل از پایین آمدن کاهش دهید و اجازه ندهید که ماشین سرعت بگیرد. آسانتر است که سرعت را پایین نگه دارید تا اینکه زمانی که لغزیدید سرعتتان را کم کنید.

باران سنگین و سیلاب

نکاتی برای رانندگی در شرایط بد - کاربا

۱- بر روی مرتفع ترین بخش جاده رانندگی کنید و اگر یک ماشین در حال برخورد با شما بود، از مسیر فاصله بگیرید.

۲- فاصله ممکن با سایر ماشین ها و عابرهای پیاده را رعایت کنید تا موجب خیس شدن آنها نشوید.

۳- به آرامی رانندگی کنید و در طی مسیر با همان سرعت ثابت برانید. اطمینان حاصل کنید که با سرعت مناسبی در حال راندن هستید. در یک ماشین دنده ای، دور موتور را در تمام مدتی که در آب هستید، توسط “لغزش دنده” (به این معنی که کلاچ به طور کامل درگیر نیست) بالا نگه دارید.

۴- اگر شما نمی توانید ببینید که کجا از آب خارج می شوید، برای مثال زمانی که در حال نزدیک شدن به یک سیلاب بر روی یک پیچ هستید، مجددا درباره راندن به درون آن فکر کنید.

۵- در آب های عمیق هرگز پایتان را از روی پدال گاز برندارید، به این خاطر که این کار موجب می شود آب به درون لوله های اگزوز منتقل شود.

۶- هنگامی که از آب خارج شدید، ترمزها را قبل از استفاده کاملا خشک کنید. بهترین راه این است که چند ثانیه ماشین را برانید و به آرامی ترمز بگیرید، زمانی که کاملا چک کردید که هیچ چیزی در نزدیکی شما قرار ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *