,

آشنایی با سیستم هشدار دهنده نقطه کور

سیستم هشدار دهنده نقطه کور - کاربا نقطه کور

هر خودروسازی به عناوین مختلف با مسئله ی تشخیص نقطه کور ماشین رو به رو می شود. این مسئله در طراحی خودرو به ویژه آینه ها تاثیر به سزایی دارد. در کل تکنولوژی های کمک کننده به حل این مشکل را می توان به دو نوع تقسیم کرد: تکنولوژی فعال و غیر فعال.

تکنولوژی تشخیص نقطه کور فعال:

در یک سیستم تشخیص نقطه کور معمولی از چند وسیله ی تشخیص الکترونیکی استفاده می شود که در کناره های خودرو (اغلب کنار آینه های بغل و یا کنار سپر عقب) تعبیه می شوند و با فرستادن امواج الکترومغناطیسی در محدوده ی طول موج های رادار و یا گرفتن عکس های پردازش شده با کامپیوتر توسط دوربین های دیجیتال و آنالیز آنها نقاط کور خودرو را تشخیص می دهند.

زمانی که یکی از این دستگاههای تشخیص خودرویی را در فاصله ی بسیار نزدیک ماشین تشخیص دهد به راننده اخطار می دهد. معمولا این اخطار بسته به نحوه ی راندن شما به سمت خودروی مذکور با روشن و خاموش شدن یک چراغ روی آینه بغل و یا با ایجاد یک صدا و یا هر دوی این ها همراه می باشد. در سیستم های پیشرفته تر خودرو در مواجهه با چنین خطری به طور خودکار، خود را به مسیر امن تر در لاین قبلی هدایت می کند.

سیستم هشدار دهنده نقطه کور - کاربا نقطه کور

مسلما خودروهای لوکس امروزی به سیستم های تشخیص دهنده ی نقطه کور مجهز می باشند (در BMW در صورت انحراف به سمت مسیر نا امن به راننده با لرزش فرمان اخطار داده می شود) ولی هنوز همه ی ماشین ها به این سیستم های فعال تشخیص نقاط کور مجهز نیستند، حتی ماشین های تولید شده توسط کمپانی هایی که خودشان این سیستم ها را معرفی کرده اند.

این سیستم ها معمولا به صورت آپشنال و سفارشی بر روی ماشین ها ارائه می شوند و خریدار باید حداقل چند صد دلار اضافه بابت آنها بپردازد، البته اگر به عنوان جزئی از یک پکیج ایمنی گسترده تر باشد شاید این مبلغ اضافی به چند هزار دلار هم برسد. اما خبر خوب این است که این قیمت های گزاف در طول چند سال آینده یا شیب تندی کاهش می یابند و در آینده ی نزدیک بیشتر ماشین های جدید دارای این سیستم ها بوده و یا به عنوان یک آپشن معمولی آن را ارائه خواهند داد.

تکنولوژی تشخیص نقطه کور غیر فعال:

این سیستم ها شامل یک آینه می باشند. خیلی از خودروسازان به خریداران ماشین هایشان پیشنهاد گذاشتن یک آینه ی محدب مخصوص در گوشه ی آینه های بغل را می دهند که به راننده دید بخش هایی را می دهد که با آینه ی معمولی قابل رویت نمی باشند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *